אנג'ליקה ויום האשה

זה ייחשב רומנטי למדי או אולי מעט שטחי, לייחס לשם הצמח את סגולותיו הרפואיות, ייעודו או יעדו, אבל עם שם כמו אנג'ליקה סינית, אפשר בכלל להתבלבל?

לכבוד יום האישה הבינלאומי, לכבוד הנשים המדהימות המקיפות אותי בחיי ולכבוד צמחי המרפא באשר הם, בחרתי לספר קצת על האנג'ליקה הסינית, צמח מרפא אהוב במיוחד המותווה בעיקר לבנות המין הנשי (אבל לא רק!). 

בסינית נקראת האנג'ליקה, Dang Gui – "מצב של חזרה". השם מבטא את אחת מתכונותיו הבולטות של הצמח והיא הנעה וקיום מחזוריות דרך חיזוק, הזנה והנעה של דם, תוך כדי שחרור מתקיעות וקיבעון  של מערכות הגוף השונות, כולל זו הנקראת; נפש.

נשים, נשיות, אמהות…משימה כמעט בלתי אפשרית; ג'ינגול מתמיד בין אמהות, בית, קריירה, מימוש עצמי, בין עכשיו לאח"כ, בין כביסה לניקיון, בין חברות לבן הזוג, בין לבין לבין…ללא הפסקה. ואז, כעבור זמן נופלות עייפות, רצוצות. לעיתים בדיקות הדם יעידו על אנמיה, לעיתים סתם נטייה לקור ושוב עייפות. ואולי גם עצבנות וכאבי מחזור, או נטייה למצבי רוח וחוסר תיאבון?

הזנה, חיזוק והנעה; חזרה למחזוריות התקינה של החיים, לזרימה השוטפת של היום והלילה, של דם המחזור, של היחסים שלנו עם סביבתנו, בני זוגנו, ילדנו ותפקידנו השונים בחיים, כך אני רואה את האנג'ליקה במשמעות הרחבה על שלל פעילותיה הרפואיות. היא מכונה גם  ה"גינסנג הנשי" ונראה שלא בכדי, אז שלא אוהב אותה?

מוקדש לכל הנשים באשר הם; החזקות, המתחזקות, החלשות, העצומות, החסרות, המתגברות, הגיבורות. נשים.