אדפטוגנים

מה בין אדפטוגנים ורוח של סתיו?

הבוקר ילדיי התעוררו למראה שמיים אפורוריים ורוח קלילה מנשבת…בן ה- 7 צעק:"אמא! כבר כמעט הסתיו!!" והבכורה: "איך יכול להיות, אנחנו עוד בחופש הגדול…"  הוא הביע פרץ התרגשות והתלהבות  מהשינוי הצפוי ואילו היא הבינה מיד את משמעותו של סוף הקיץ וחיפשה את הפתרון למצב המשתנה והבלתי צפוי הזה.

למי שאינו מורגל, השינויים התמידיים של החיים תופסים אותו בהפתעה,

אבל גם את המורגלים וגם את מי שלא,

הם מחייבים לגמישות מכל סוג שהיא;

מחשבתית, התנהגותית ואף רגשית.

השנתיים וחצי האחרונות תרגלו אותנו במצב של חוסר וודאות. הם לימדו אותנו כי הכל זמני ומשתנה, ושהרוב לא בשליטנו.

כיצד אנו מגיבים לשינוי פתאומי בתוכניות? אחור בטיסה? או שינויי מזג האויר?

נגיב באכזבה? לחץ? עצבים? או אולי תסכול וייאוש גדול שגורם לנו להרים ידיים ולהתכנס?

או שאולי אנו מאותם מעטים אשר מסוגלים להראות גמישות, להגיב אליו מבלי לנסות לכפות את המציאות על הנסיבות ופשוט כמו למשיך לזרום כמו אותו נחל שלפתע נקרה בדרכו סלע ענק והוא פשוט מוציא נתיב חדש, אחר לזרימה?

הרי ככול שאנו שבויים בדפוסי ההתנהגות שלנו, בתבניות מחשבתיות ובתפיסה שלנו את עצמנו כבעלי אופי כזה או אחר, סביר להניח שאותו שינוי בלתי צפוי יעלה את רמות הלחץ, החרדה, התסכול או הבלבול…

היופי הוא שרצה הבורא והביא אלינו קבוצת צמחים נפלאה הנקראת אדפטוגנים (Adaptogen), המסייעת לנו באותה הזרימה ועוזרת בהסתגלות ובהתמודדות עם מצבי החיים המשתנים.

קבוצת צמחים זו תומכת ומסייעת לבלוטת יותרת הכליה (האדרנל), אשר תפקידה לווסת תהליכים שונים בגוף אשר משתבשים ויוצאים מאיזון בעת החשיפה למצבי לחץ, על ידי הפרשת הורמונים (אדרנלין וקורטיזול). חשיפה מתמדת לסטרס, גורמת לשחיקת בלוטת האדרנל ומקושרת לחולשת מערכת החיסון, מחלות דלקתיות שונות, מחלות אוטואימוניות, הפרעות זכרון, הפרעות במצב הרוח ועוד.

כמעט כל אחד מאתנו זקוק לאיזה צמח אדפטוגני שילווה אותו בחיים. צמח שיווסת ויעצים את היכולות של האדם להסתגל, להתגמש ולתחזק לנוכך המציאות המשתנה;

 ולכך יש צמחים רבים וטובים המשוייכים לקבוצת האדפטוגנים המופלאה הזו, המותאמים איש איש על פי מזגו,

מצבו הגופני והאתגרים העומדים בפניו.

על האדפטוגנים כדוגמת :  Centella (Hydrocotyl) asiatica, Ganoderma lucidum Withania somnifera , וקבוצות צמחים נפלאות אחרות נפלאות שיכולות ללוות אותנו ולשפר את בריאותנו בדרך בטוחה ויעילה נרחיב בקורס "מהשדה אל ארון הצמחים הבייתי"